fbpx
25 maja 2024

Mazowsze24

Najnowsze wiadomo┼Ťci i wydarzenia z Mazowsza

­čŚ│ Sonda┼╝ wyborczy: Wygrywa PiS, du┼╝y wzrost dla Konfederacji

Gdyby wybory do polskiego Sejmu odby┼éyby si─Ö w tym tygodniu to zdecydowanie wygra┼éoby je Prawo i Sprawiedliwo┼Ť─ç. Na parti─Ö Jaros┼éawa Kaczy┼äskiego chce g┼éosowa─ç a┼╝ 32 procent respondent├│w, co prze┼éo┼╝y┼éoby si─Ö na 209 mandat├│w poselskich. Dla Zjednoczonej Prawicy jest to wynik o 3 punkty procentowy lepszy ni┼╝ w poprzednim badaniu tej sonda┼╝owni. Daje to PiS bezpieczn─ů przewag─Ö 10 punkt├│w procentowych nad drug─ů w badaniu Koalicj─Ö Obywatelsk─ů.

Na wspomnian─ů wcze┼Ťniej Koalicj─Ö Obywatelsk─ů chce g┼éosowa─ç 22 procent wyborc├│w. Jest to spadek o 2 punkty procentowe wzgl─Ödem poprzedniego sonda┼╝u. Partia Donalda Tuska zaj─Ö┼éaby 131 miejsc w nowym Sejmie.

Nie zmienił się natomiast sondażowy wynik dla Polski 2050 Szymona Hołowni która dalej ma 10 procent (51 mandatów poselskich) oraz Lewicy z 8 procentowym poparciem (35 mandatów poselskich).

Bardzo du┼╝y wzrost zanotowa┼éa Konfederacja Wolno┼Ť─ç i Niepodleg┼éo┼Ť─ç. Partia ta z 4 procent przesz┼éa na 7 procent poparcia. Jest to prawie dwukrotny wzrost poparcia. Dla tej formacji taki wynik dawa┼éby 33 mandaty poselskie.

Pod progiem wyborczym uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe. Na partię Władysław Kosiniaka-Kamysza chciałoby zagłosować 4 procent ankietowanych.

Chęć udziału w wyborach deklaruje aż 71 procent respondentów. Jest to znacznie więcej niż frekwencja wyborcza w ostatnich wyborach. W wyborach do Sejmu z 2019 roku frekwencja wyborcza wyniosła 61,7 procent.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 7 do 9 czerwca tego roku poprzez wywiady telefoniczne (CATI) na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.