fbpx
10 grudnia 2023

Mazowsze24

Najnowsze wiadomości i wydarzenia z Mazowsza

Depresja. Czym jest i jak z nią walczyć? Gdzie znaleźć pomoc?

depresja/ Pixaby

Depresja jest coraz częściej występującym problemem zdrowotnym, który dotyka ludzi w różnym wieku i o różnym pochodzeniu. Jest to choroba, która powoduje obniżenie nastroju, brak energii i zainteresowań, a także trudności w codziennych czynnościach. Warto pamiętać, że depresja to nie tylko chwilowe złe samopoczucie, ale poważna choroba, która wymaga leczenia.

Jeśli podejrzewasz, że masz depresję lub jeśli odczuwasz objawy takie jak chroniczne zmęczenie, brak apetytu lub bezsenność, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zlecić badania i zalecić odpowiednią terapię, w tym leki i terapię psychologiczną.

Pomoc można szukać u lekarza rodzinnego, który może zlecić badania lub skierować do specjalisty – psychiatry lub psychologa. W razie potrzeby można skorzystać z pomocy ośrodka zdrowia psychicznego lub poradni specjalistycznej. Niezbędne kontakty znajdziesz w dolnej części artykułu.

Warto również poszukać wsparcia wśród bliskich osób, takich jak rodzina czy przyjaciele. Można również zwrócić się o pomoc do specjalnych grup wsparcia lub do organizacji zajmujących się pomocą osobom zmagającym się z depresją.

Odpowiednią grupę wsparcia będziesz mógł/mogła znaleźć na poniższej stronie:https://giveandgethelp.com/pl

Pamiętaj, że w przypadku depresji ważna jest wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie. Nie warto zwlekać z poszukiwaniem pomocy, ponieważ im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe szanse na skuteczniejsze wyzdrowienie.

Oto kilka rzeczy, które mogą pomóc w walce z depresją:

  • Utrzymywanie zdrowych relacji z innymi ludźmi. Korzystanie z wsparcia rodziny i przyjaciół może pomóc Ci przetrwać trudne chwile.
  • Regularna aktywność fizyczna. Ruch pomaga w poprawie nastroju i zmniejsza stres. Możesz spróbować uprawiać jakiś sport lub po prostu wyjść na spacer.
  • Zdrowa dieta. Odpowiednie odżywianie może pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zmniejszyć objawy depresji. Staraj się jeść regularnie i zdrowo.
  • Unikanie używek. Alkohol i narkotyki mogą pogorszyć objawy depresji, dlatego ważne jest, aby ich unikać.
  • Stosowanie technik relaksacyjnych. Medytacja, oddychanie lub rozciąganie mogą pomóc Ci zmniejszyć stres i napięcie.

Pamiętaj, że każdy przypadek depresji jest inny, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub psychologiem, którzy mogą doradzić najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Oto najważniejsze telefony pod którymi znajdziesz pomoc:

Całodobowa Linia Wsparcia: 800 70 2222 Linia ta jest całodobowa oraz bezpłatna 🙂

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji: (22) 594 91 00 Czynny w każdą środę w czwartek w godzinach 17:00 do 19:00 (koszt według stawek operatora}

Telefon zaufania dla dzieci: 116 111 Jest bezpłatny i czynny codziennie w godzinach od 12:00 do 22:00

Telefon dla Rodziców i Nauczycieli: 800 100 100 Anonimowa oraz bezpłatna pomoc telefoniczna dla osób szukających wsparcia i informacji jak pomóc osobom z depresją

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800121212 Bezpłatny numer, czynny w godzinach 8:15 – 20:00 od poniedziałku do piątku