fbpx
21 lutego 2024

Mazowsze24

Najnowsze wiadomości i wydarzenia z Mazowsza

Potężny pożar na Mazowszu. Ogromny słup czarnego dymu było widać z daleka [Zdjęcia]


W dniu 19 maja, tuż po godzinie 15, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Sochaczewie otrzymała alarmujące wiadomości o pożarze w miejscowości Żdżarów. Słup czarnego dymu, unoszący się nad miejscem zdarzenia, był zauważalny nawet z daleka. W reakcji na sytuację, wysłano na miejsce dwa zastępy straży pożarnej i samochód operacyjny z sochaczewskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG), a także wsparcie od okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że pożar w pełni rozprzestrzenił się na jednopoziomowym, murowanym budynku magazynowym o wymiarach 63 na 10 metrów. Na szczęście, pomimo rozmiarów pożaru, nie stanowił on bezpośredniego zagrożenia dla sąsiednich budynków.

Działania straży pożarnej na początku skupiły się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przystąpiono do tłumienia ognia przy pomocy trzech strumieni wody. Elektryczność w budynku została zdalnie odcięta przez lokalny zakład energetyczny. Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę, założono punkt poboru wody z pobliskiego stawu oddalonego o około 250 metrów. Tam, przy użyciu motopomp i pojazdów strażackich, wodę tłoczono do miejsca zdarzenia. W późniejszym czasie, w walce z ogniem zastosowano kolejny strumień wody oraz pianę gaśniczą. Po zlokalizowaniu pożaru, strażacy przystąpili do rozbiórki konstrukcji budynku oraz dogaszania pozostałości po pożarze.

Do miejsca zdarzenia przybył również samochód-laboratorium należący do Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Warszawa-6”. Strażacy przeprowadzili tam niezbędne pomiary, aby ocenić stan otoczenia. Również na miejscu pojawili się przedstawiciele grupy operacyjnej Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Kierownictwo nad całymi działaniami gaśniczymi sprawował Komendant Powiatowy PSP w Sochaczewie.

Ostatecznie, działania gaśnicze zakończyły się kwadrans przed godziną 22, a w całym procesie uczestniczyło łącznie 15 zastępów straży pożarnej. Zaangażowane były zarówno jednostki z Sochaczewa, jak i z okolicznych miejscowości, takie jak Młodzieszyn, Rybno, Antoniew, Cypriany, Dachowa, Erminów, Jasieniec, Szymanów, Wężyki, Witkowice oraz Wyczółki.

Pożar magazynu w Żdżarowie stanowił poważne wyzwanie dla strażaków z różnych jednostek, ale dzięki ich koordynowanym i sprawnym działaniom, udało się opanować sytuację i zminimalizować straty. Mimo skali zdarzenia, nie doszło do rozprzestrzeniania się ognia na inne budynki, a wszelkie operacje gaśnicze i rozbiórkowe zostały przeprowadzone bezpiecznie i efektywnie.

Zdjęcia: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie