fbpx
25 maja 2024

Mazowsze24

Najnowsze wiadomości i wydarzenia z Mazowsza

W Warszawie powstał „Dom Odbudowy Ukrainy”

W mieście stołecznym Warszawa powstał „Dom Odbudowy Ukrainy”. Jego przeznaczeniem ma być pomoc Ukrainie w ochronie i zabezpieczeniu ich zabytków przed działaniami wojennymi oraz wsparcie w odbudowie zniszczonych miejscowości po ustaniu działań wojskowych.

Warszawa jako miasto które samo dobitnie przeżyło piekło wojny i samo musiało się odbudować z ruin po Drugiej Wojnie Światowej doskonale rozumie z czym wiąże się tragedia wojny. Dlatego władze Warszawy postanowiły utworzyć w swoim mieście Dom Odbudowy Ukrainy.

Dom ma zrzeszać ludzi którym bardzo zależy na odbudowie zniszczonych miast zza naszej wschodniej granicy. W jego skład mają wchodzić ludzie z doświadczeniem oraz specjaliści i eksperci z wielu dziedzin.

Głównym aspektem pracy nowo powołanej jednostki ma być doraźne udzielanie wsparcia metrykalnego dla Ukrainy oraz nawiązywanie relacji i współpracy z najbardziej potrzebującymi miastami na Ukrainie.

Warszawa zaangażowała już swoje siły w przygotowanie wniosków do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury w sprawie dodania do listy Światowego Dziedzictwa trzech ukraińskich miast. Ma to pomóc w ochronie tamtejszych zabytków przez zniszczeniem.