W Polsce rusza pilotażowy eksperyment społeczny który ma zbadać wady i zalety bezwarunkowego dochody podstawowego. Tysiące Polaków przez 2 lata co miesiąc będzie dostawać 1300 zł za nic. Projektem może zostać objętych nawet do 31 tysięcy osób.
Bezwarunkowy dochód podstawowy to polityczny model finansowy który zakłada że każdy obywatel państwa będzie otrzymywać jednakową kwotę od państwa bez względu na to czy pracuje czy jest bezrobotny. Kwota takiego gwarantowanego dochodu powinna umożliwić każdemu człowiekowi minimum egzystencjonalne czyli możliwość przeżycia przez miesiąc tylko za te pieniądze.
Program będzie badany i wdrażany przez Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Ma on objąć gminy które leżą przy granicy Polsko-Rosyjskiej gdyż w tym regionie problem z bezrobociem jest największy.
W grupie przygotowującym badanie są naukowcy i absolwenci z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dr Maciej Szlinder, dr Mariusz Baranowski oraz prof. Piotr Jabkowski. Naukowcy będą sprawdzać między innymi taki aspekty życia badanych osób jak aktywność ekonomiczną, społeczną oraz edukacyjna.
Podobne badania są przeprowadzane na całym świecie. Najsłynniejszy taki eksperyment przeprowadzono w Finlandii w latach 2017-2018. Rząd płacił tam dwóm tysiącom bezrobotnych obywateli po 560 euro miesięcznie. W wyniku badania stwierdzono że choć polepszył się poziom życia badanych to nie zwiększyło się u nich zatrudnienie.