Funkcjonariusze policji z Warszawy prowadzą poszukiwania mężczyzny podejrzanego w sprawie oszustwa. Opublikowano opis zdarzenia oraz zdjęcia z monitoringu, które przedstawiają poszukiwaną osobę. Policja prosi o pomoc w jego identyfikacji.
Oszustwa dokonywane za pośrednictwem Internetu to niestety coraz powszechniejszy problem w dzisiejszych czasach. Policja coraz częściej apeluje do obywateli o pomoc w identyfikowaniu podejrzanych osób, które popełniają przestępstwa w sieci. Takim przypadkiem jest oszustwo, które miało miejsce 3 czerwca i na temat którego chcą poinformować policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją bielańskiej komendy.
Do zdarzenia doszło w Warszawie, gdzie nieznana osoba podająca się za pracownika banku przekonała jedną z ofiar do zainstalowania na swoim urządzeniu aplikacji, umożliwiającej dostęp do bankowości elektronicznej osobom nieuprawnionym. Następnie oszust zlecił transakcję, która spowodowała straty w łącznej kwocie 2500 złotych.
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KRP Warszawa V apelują do wszystkich, którzy posiadają informacje na temat osoby ze zdjęcia lub wiedzą, kto mógł popełnić to przestępstwo, o kontakt telefoniczny lub drogą elektroniczną.
Wszyscy, którzy rozpoznają mężczyznę ze zdjęcia lub mogą pomóc w ustaleniu tożsamości osoby, która dokonała wypłaty z bankomatu przy ul. Rynek 9/11 we Wrocławiu, proszeni są o kontakt telefoniczny pod numerami (47) 723-63-72, (47) 723-71-55, (47) 723-71-56, numer alarmowy 112. Informacje można także przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: oficer.prasowy.krp5@ksp.policja.gov.pl, powołując się na numer sprawy PG-3589/22.
Jednocześnie warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą zminimalizować ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa w sieci. Przede wszystkim należy zachować ostrożność w kontaktach z nieznajomymi, szczególnie na portalach społecznościowych i w przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości. Nigdy nie należy podawać swoich danych osobowych, szczególnie numerów kart kredytowych i haseł do kont bankowych, osobom, których się nie zna i których nie potwierdziliśmy jako pracowników banków.
Dobrym zwyczajem jest również regularne zmienianie haseł do kont bankowych oraz stosowanie skomplikowanych haseł lub korzystanie z menagera haseł.



KRP V – Bielany, Żoliborz